Kohortní úmrtnostní tabulky

Kohortní úmrtnostní tabulky jsou samostatnou specifickou disciplínou demografie. Kromě toho, že se zde aplikují standardní metody konstrukce úmrtnostních tabulek, důležitým rysem je vysoká náročnost na datovou základnu, která je nutným předpokladem pro konstrukci kohortních úmrtnostních tabulek. Tato skutečnost je také důvodem velmi omezeného rozsahu zemí, které kohortními úmrtnostními tabulkami disponují.

V Česke republice se v letech 2012-2017 realizoval projekt, který měl za cíl zkonstruovat a analyzovat kohortní úmrtnostní tabulky na území ČR a na němž se podíleli pracovníci ze dvou institucí – Přírodovědecké fakulty UK a Fakulty informatiky a statistiky VŠE.

Název projekt v anglickém jazyce: Cohort life tables for the Czech Republic: data, biometric functions, and trends

Zadavatel: GAČR, č. P404/12/0883

Datum zahájení a ukončení projektu: 2012‒2017

Hlavní řešitel: prof. RNDr. Jitka Rychtaříková, CSc. (kontaktní e-mail: jitka.rychtarikova@natur.cuni.cz)

Spoluřešitel: Ing. Petr Mazouch, Ph.D. (VŠE v Praze)

Členové týmu: RNDr. Klára Hulíková Tesárková, Ph.D. (PřF UK); Ing. Pavel Zimmermann, Ph.D. (VŠE v Praze)


Anotace:

Základním cílem projektu byla historicky první konstrukce série úplných generačních úmrtnostních tabulek pro obyvatelstvo Českých zemí/České republiky. Splnění tohoto cíle bylo rozčleněno do několika dílčích kroků a to: 1) příprava dat, 2) konstrukce kohortních/generačních úmrtnostních tabulek pro generace 1870–1920, specificky pro muže a ženy, 3) metodologická dokumentace. Dalšími cíly, které průběžně navazovaly na tento základní záměr, byla pokročilá statistická modelování a testování neúplných dat; v aplikované sféře širší longitudinální a diferenční analýza včetně mezinárodních komparací. Za účelem zpřístupnění vytvořených dat a informací širší veřejnosti byl vybudován takké webový portál.

Webový portál projektu je rozčleněn do dvou sekcí. Datové výstupy zahrnující všechny biometrické funkce kohortních/generačních úmrtnostních tabulek a metodologickou dokumentaci. Sekce Publikační výstupy má dvě části Odborné příspěvky a Příspěvky na konferencích, které jsou chronologicky uspořádané. Část nazvaná  Odborné příspěvky obsahuje publikace rozčleněné do kategorií Jimp – článek v odborném periodiku impaktovaném; Jsc – článek v odborném periodiku obsaženém v databázi Scopus; Jneimp – článek v odborném periodiku neimpaktovaném; Jrec – článek v českém recenzovaném časopise; B – odborná kniha; C – kapitola v odborné knize; D – článek ve sborníku; Ostatní tištěné publikace. Příspěvky na konferencích jsou rozděleny na ústní prezentace a tištěné postery.

Jedním z hlavních výstupů projektu byla vydaná kniha, shrnující postupy aplikované na původní datové zdroje, která je k dispozici v elektronické formě, včetně datových zdrojů: